CENTRUM POGRANICZE KULTUR

O Nas

Stowarzyszenie „Centrum Lubicz – Pogranicze Kultur” powstało w gronie osób zainteresowanych wielokulturową przeszłością tego miejsca i chcących w pewien sposób tę przeszłość ożywić – poprzez stworzenie oferty kulturalnej i naukowej oraz działania na rzecz upamiętnienia ważnych, a zapomnianych miejsc i faktów. Stowarzyszenie chce się angażować – od strony merytorycznej – w tworzenie planowanego w Lubiczu centrum wieloetnicznej kultury i tradycji dawnego pogranicza. Mamy nadzieję, że będzie to możliwe.

Głównym inicjatorem projektu stowarzyszenia jest historyk, dr hab. Mirosław Adam Supruniuk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, inicjator i realizator licznych przedsięwzięć naukowych i kulturalnych, twórca i kierownik Archiwum Emigracji oraz Muzeum Uniwersyteckiego w Toruniu. W stowarzyszeniu pełni funkcję wiceprezesa. Prezesem jest mieszkanka Lubicza, Katarzyna Maćkiewicz, nauczycielka, która ma także doświadczenie w zakresie impresariatu.

Chcemy współtworzyć instytucję żywą, która realizować będzie trzy zadania:

Pierwsze z nich dotyczy nauki, ochrony pamięci i popularyzacji miejsca (w kontekście trzech ziem) poprzez:

Organizację wystawy stałej, poświęconej dziejom mniejszości narodowych i ich współżyciu na tych ziemiach: żydowskiej, niemieckiej, rosyjskiej i innych. Naturalnie, z racji miejsca i proporcji, duży nacisk zostanie położony na obecność Żydów na Pomorzu, Kujawach i Ziemi Dobrzyńskiej.

Ochronę pamięci i dziedzictwa Żydów i innych nacji na tych terenach, co oznaczać będzie gromadzenie pamiątek kultury materialnej, losów i świadectw pamięci po mniejszościach (we wszystkich aspektach: historycznym, etnograficznym, literackim, ikonograficznym itd.). Widzimy tu miejsce dla archiwum, biblioteki i czytelni, oraz działalności wydawniczej, konferencyjnej i wykładowej. Ta sfera działalności ma przyciągać turystów z zewnątrz, badaczy, instytucje, które zechcą współpracować i miłośników tradycji i historii… Wyobrażamy sobie nowoczesną, multimedialną wystawę i promocję na wysokim poziomie.

Ta część działalności powinna być w dużej mierze realizowana z grantów i dotacji.

Zadanie drugie dotyczy oferty kulturowej i kulturalnej dla społeczności Lubicza, Torunia i okolic, czegoś, co zachęci mieszkańców do polubienia Centrum i częstego odwiedzania go. Chcielibyśmy, aby było to realizowane na trzy sposoby:

Sala kinowo-teatralno-koncertowa, w której odbywać się będą pokazy filmowe, teatralne i zwłaszcza muzyczne, spotkania z pisarzami, naukowcami, aktorami, kompozytorami, promocje książek, płyt, nauka tańca, śpiewu, języka, pisma, pokaz kuchni, dyskusje na tematy związane z wierzeniami, obrzędowością, kulturą materialną i duchową, prezentacja strojów, zwyczajów, haftów, technik tkackich itd. Latem wiele z tych wydarzeń powinno się odbywać w plenerze, np. inscenizacje ślubów, wesel, obrzędów. Słowem – by kilka razy w tygodniu odbywało się coś, co zachęci przede wszystkim młodych do odwiedzania Centrum, które nie będzie miało żadnej konkurencji.

Kawiarnia, może restauracja, która będzie serwowała dania związane z kulturami mniejszości.

Wystawy czasowe dotyczące historii i kultury mniejszości: sztuka, przedmioty, stroje, plansze, zdjęcia, pokazy, efekty warsztatów młodzieżowych itd…

Trzecie zadanie dotyczy codziennego funkcjonowania budynku, poza życiem organizacyjnym, naukowym i artystycznym Centrum. W budynku, bez naruszania jego specyfiki i bez negowania celów – mogłyby się odbywać także spotkania różnych organizacji i instytucji Lubicza, które poszukują przestrzeni dla swojego zaistnienia lub zorganizowania jakiegoś ciekawego projektu.

Zamierzamy nasze zadania realizować we współpracy z Gminą Lubicz, ale także instytucjami, które chronią dziedzictwo kulturowe i pamięć Żydów na ziemiach polskich: Żydowskim Instytutem Historycznym, Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku, Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie i innymi, a także z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika i Instytutem Pamięci Narodowej.